Jesteś tutaj:

Miesiąc: marzec 2026

 
Klasy 2, 3 i 5 miały przyjemność spędzić cudowne dwa dni w miejscowości Czasław. Program rozpoczęliśmy od zjedzenia pysznej babeczki, a następnie udaliśmy się w grupach na zabawy integracyjne. Po obiedzie uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym się różnią tropy od śladów. Następnie poszliśmy na spacer i szukaliśmy pierwszych oznak wiosny wśród natury, a także wsłuchiwaliśmy się w odgłosy ptaków. Wracając z łąki odwiedziliśmy mini zoo, w którym były kury, kaczki, kozy, króliki i konie. Tego dnia odbyły się warsztaty z krzesiwem oraz pieczenie proziaków. Po kolacji odbyła się dyskoteka i mecz Polska-Albania. W piątek zwiedzaliśmy stajnię koni, każde dziecko mogło przejechać się konno. Uczniowie mogli przećwiczy pierwszą pomoc oraz zrobić dekorację Wielkanocną. Wycieczka była pełna atrakcji, a dzieci były bardzo zaangażowane i zadowolone.
🌸W zawodach wzięło udział ponad 250 zawodniczek, a my wracamy z ogromnymi sukcesami w klasie III
🏆Uczennica klasy 2a  wśród 86 zawodniczek
Varvara Kravchenko:
🥇 1. miejsce w wieloboju
🥉 3. miejsce w układzie z obręczą
🥉 3. miejsce w układzie z piłką

👏 Wielkie brawa również dla Zuzi, Mai, Karoliny, Zlaty, Matyldy i Ani – mimo miejsca poza pierwszą ósemką zaprezentowały się bardzo dobrze i zaliczyły udane starty!

Jesteśmy dumni z całej drużyny ❤️🫶

Kolejny sukces ! Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły Nataniel Piotrowicz i Dominika Cuber zajęli I i Ii miejsce w konkursie plastycznym „Nałogom mówię NIE!!!”. Natomiast wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych otrzymali Pola Rolling i Jakub Kieljan. Międzyszkolny konkurs plastyczny zorganizowany przez SP27 w Sosnowcu to wyjątkowa inicjatywa, której celem było promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od używek, ukazanie problematyki uzależnień oraz poszukiwania twórczych form wyrazu. Sztuka od wieków pełni ważną rolę w społeczeństwie. Ma nie tylko walory estetyczne, ale także potencjał do wywoływania zmian społecznych. Artyści mogą przekazywać ważne idee, angażować społeczeństwo i inspirować do działań, które przyczyniają się do pozytywnych transformacji społecznych. Serdecznie gratulujemy Natanielowi, Dominice, Poli i Jakubowi wspaniałego sukcesu i życzymy dalszego rozwijania talentu plastycznego oraz kolejnych osiągnięć !

Joanna Paszta

W Szkole Mistrzostwa Sportowego sukcesami „sportowymi” mogą pochwalić się również uczennice trenujące na co dzień taniec współczesny.

      Dominika Czajka oraz Julita Wilk z klasy 3c LO mogą pochwalić się wieloma nagrodami.

Tylko w marcu tego roku zdobyły:

  –   nagrodę główną dla najlepszej grupy tanecznej w kategorii etiudy tanecznej Grand Prix

Projekt Inspiracje – „wrażliwa inaczej” – w choreografii p. M. Karpińskiej-Garcorz i Julii Hernas

  – I miejsce w kategorii etiudy tanecznemini formacja 16-20 lat –  „pod ciężarem ciszy” – w choreografii

  1. M. Karpińskiej-Garcorz i Julii Hernas

  –  III miejsce w kategorii street dance mini formacja 16- 20 lat

   –  VI miejsce  w kategorii street dance duet 16- 20 lat  ( Dominika Czajka i Maja Rychlak )

 

                                                         Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!!!

      Wyższa Szkoła Zarządzania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej kształci przyszłych ratowników medycznych. Studenci tej uczelni, już od pierwszego roku nauki, wyjeżdżają z załogami karetek pogotowia, jako osoby wspomagające. Uczą się w ten sposób zawodu w praktyce.

       Uczniowie klas trzecich naszego liceum postanowili wykorzystać wiedzę teoretyczną oraz praktyczną starszych kolegów i umówili się na zajęcia warsztatowe z podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

       W czasie zajęć, młodzież przygotowała się do:

– udzielenia natychmiastowej pomocy osobom poszkodowanym w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia,

powiadamiania oraz spokojnego i prawidłowego reagowania przed przyjazdem służb ratunkowych,

– sprawdzania, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne dla ratownika i poszkodowanego,

– sprawdzanie przytomności i oddechu poszkodowanego,

– układania osoby nieprzytomnej, która oddycha samodzielnie.

     Wykorzystując manekiny uczniowie nauczyli się prawidłowego uciskania klatki piersiowej i wykonywania oddechów ratowniczych u dorosłych oraz obsługiwania defibrylatora AED.

     Najważniejszą wartością warsztatów jest to, że nabyta wiedza pozwoli uratować niejedno ludzkie zdrowie i życie.

Największa uczelnia medyczna w Polsce zaprosiła uczniów klas biologiczno-chemicznych na Dni Otwarte.

Oferta proponowanych zajęć była tak bogata, że mogła zainteresować wszystkich uczestników.

     Już pierwsze warsztaty w Katedrze Kosmetologii Praktycznej i Diagnostyki Skóry, sprawiły wszystkim dużą przyjemność. Prawdziwe „SPA dla dłoni” pozwoliło na zregenerowanie skóry dłoni po zimowych warunkach.

Uczennice mogły poczuć się jak pracownice oraz jak klientki zakładu kosmetycznego.

     Następne zajęcia pozwoliły na wyjaśnienie wielu ciekawych zjawisk i przemian chemicznych zachodzących w naszym organizmie, np. na czym polega działanie popularnego leku paracetamolu, jak nasze ciało reaguje na przepływ prądu elektrycznego, czym jest ołowica, skąd pomysł na historię o wampirach.

Warsztaty prowadzili pracownicy Katedr Biochemii, Biofizyki, Biofarmacji i Chemii Klinicznej.

     Uczennice klasy 3f LO mogły zapoznać się z warunkami rekrutacji oraz ofertą kształcenia na sosnowieckiej uczelni farmaceutycznej. Dowiedziały się, gdzie znajdą zatrudnienie po skończeniu danego kierunku studiów.

     Ciekawą nową ofertą okazał się kierunek Chemii Kosmetycznej.

    

     Z pewnością wszyscy, którzy starają się o przyjęcie na tę uczelnię, muszą być przygotowani na „bliskie spotkania” z chemią.  🙂

Kolejny moduł projektu za nami. Dowiedzieliśmy się, że rakiety kosmiczne/nośne na ogół używane są do wysyłania w kosmos/na orbitę różnych przyrządów naukowych, które mają do wykonania różne zadania. Niektóre z tych przyrządów umieszczane są na orbicie, krążą wokół naszej planety i stają się jej sztucznymi satelitami. Inne – sondy kosmiczne – są wysyłane do odległych ciał niebieskich żeby je zbadać. Rakietą też można transportować ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) lub na dalsze misje kosmiczne, np. na Księżyc. Satelita może być sztuczny – tzn. zbudowany i umieszczony na orbicie przez człowieka, jak np. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ale może też być naturalny. Ziemia posiada jednego naturalnego satelitę, jest nim Księżyc. Czemu Księżyc jest satelitą? Bo
okrąża on Ziemię po orbicie tak jak sztuczne satelity, tylko znacznie dalej. Czas jednego pełnego obiegu Księżyca wokół Ziemi trwa około 1 miesiąca. Ciekawostka: Czy wiecie, że gdyby ustawić wszystkie planety Układu Słonecznego (bez Ziemi) w jednej linii obok siebie, to zmieściłyby się dokładnie między Ziemią a Księżycem i pozostałoby jeszcze sporo miejsca między nimi (około 4392km).
Wioletta Różyc

Dnia 25 marca 2026 r. w ZSO nr 3 w Sosnowcu odbyła się

II edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Włoskiej Canzoni d’Italia

Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i średnich z województwa śląskiego, którzy zaprezentowali własne interpretacje utworów włoskiej muzyki rozrywkowej.

Występy uczniów oceniało jury w składzie:

Mgr Ewa Wolczyk

Mgr Mariusz Mączka

Mgr Jolanta Jelonek

 

Mamy zaszczyt ogłosić, że:

Laureatami II edycji Konkursu Piosenki Włoskiej „Canzoni d’Italia” zostali:

 

W kategorii uczniów klas I

-III szkół podstawowych:

Antonina ARENDARSKA i Tymoteusz NUSZCZYŃSKI – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 w Sosnowcu

W kategorii uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych

Milena PAPIERNIK – uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Sosnowcu,

W kategorii uczniów szkół średnich

Natalia PODSIADŁO – uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu.

 

Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni upominkami z nutą włoskiej kultury oraz dyplomami.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa a

nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu – okolicznościowe podziękowania.

 

Pragniemy serdecznie podziękować Panu Prezydentowi miasta Sosnowiec, Arkadiuszowi Chęcińskiemu za objęcie Honorowym Patronatem naszego konkursu.

Jest nam ogromnie miło, że język włoski oraz włoska muzyka cieszą się zainteresowaniem wśród uczniów zarówno szkół podstawowych jak i średnich.

Wszystkim osobom, które wzięły udział w naszym konkursie gratulujemy niezwykłego talentu oraz pasji do włoskiej muzyki. Występ każdego uczestnika był wyjątkowy😊

Liczymy na Wszą obecność w kolejnej edycji naszego konkursu!

Viva la musica italiana! 😊

 

Organizatorzy

Ewa Wolczyk, Mariusz Mączka

Nasze gimnastyczki mieli przyjemność wziąć udział w międzynarodowym turnieju Rising Cup w Pradze🇨🇿, który zachwycił bardzo wysokim poziomem i niesamowitą atmosferą. Na macie spotkały się zawodniczki z Ukrainy, Grecji , Słowacji, Czech, Niemiec oraz Estonii – rywalizacja była wymagająca, ale też niezwykle inspirująca.
💫Mieliśmy też okazję spędzić wspólnie czas, zwiedzając przepiękną Pragę – pełną klimatycznych uliczek, historii i niezapomnianych widoków 🏰💫
Przedstawiamy wyniki naszych uczennic  

🌸2017 A
🏆Varvara Kravchenko – 1 wielobój, 1 piłka, 1 obręcz
Banach Aleksandra – 5 wielobój, 2 piłka

🌸 2014A
Zlatoslava Dubovyk – 5 wielobój, 1 obręcz, 5 maczugi

🌸 2013A
Karolina Mrożek – 5m
🌸2013 B
Anna Melnyk – 4m

🌸 2012 B
🏆Rudenko Anastasiia-3m wielobój, 2 obręcz,2 piłka  

🌸 2008 B
Renata Yeromenko-5m wielobój, 3m obręcz

Dziękujemy trenerkom za przygotowanie i gratulacje dla dziewczyn 🩷✨

Do góry