Szkolny Wolontariat

 Mottem naszej pracy są słowa Jana Pawła II:

Nie będzie lepszym światem i lepszym porządkiem życia społecznego taki porządek, który wartościom ludzkiego ducha nie daje pierwszeństwa. Pamiętajcie o tym dobrze wy wszyscy, którzy tak słusznie chcecie zmian prowadzących do lepszego i sprawiedliwszego społeczeństwa – wy młodzi, którzy słusznie wyrażacie sprzeciw wobec wszelkiej krzywdy, dyskryminacji, gwałtu, kaźni zadawanych ludziom. Pamiętajcie, że ład, którego pragniecie, jest ładem moralnym, i nie osiągniecie go inaczej, jak tylko zapewniając pierwszeństwo temu, co stanowi siłę ludzkiego ducha: sprawiedliwości, miłości, przyjaźni.”

Szkolny Klub Wolontariatu powstał w 2003 roku. Działamy w oparciu o autorski Program Pomocy Społecznej opracowany przez koordynatora klubu oraz kodeks etyczny wolontariusza. Głównym celem naszej działalności jest przygotowanie młodzieży do godnego życia w rodzinie i społeczeństwie poprzez naukę prawidłowych relacji międzyludzkich.

 

Nasze działania:

1) Organizujemy po moc dla uczniów naszej szkoły.

2) Działamy w środowisku lokalnym.

3) Uczestniczymy w akcjach ogólnopolskich.

4) Odpowiadamy na apele ogólnoświatowe.

5) Współpracujemy z wieloma organizacjami:

– Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy,

– Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym,

– Caritas Diecezji Sosnowieckiej,

– Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu,

– Fundacją „Pomóż i Ty”,

– Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Milowicach,

– Centrum Krwiodawstwa w Katowicach.

 

Wyróżnienia:

  1. Podziękowanie za pracę wolontarystyczną od Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach ogólnopolskiego konkursu „Barwy wolontariatu”.
  2. Podziękowanie dla wolontariuszy od Prezydenta Miasta za pracę dla Hospicjum św. Tomasza Apostoła.
  3. Zwycięstwo w szkolnym konkursie „Warto być dobrym” organizowanym przez stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”.
  4. Certyfikat Szkoły Zaangażowanej Społecznie za udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno – społecznym „Biznes Klasa UNICEF ”.
  5. „Lider dobroczynności” – wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi dla Liceów Ogólnokształcących województwa śląskiego.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu:

Wioletta Różyc

Sylwia Jedziniak

Beata Chylak (koordynator)

 

 

 

 

 

 

 

kodeks_wolontariusza 

 

 

Akcje charytatywne

2023.01.29

WOŚP

W niedzielę 29 stycznia nasi wolontariusze kwestowali w trakcie 31 Finału WOŚP.

Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem :

„ Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”

Mimo dużego chłodu nasi uczniowie dali radę, bo mają gorące serca.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękuję za udział w akcji.

2022.12.20

Finał „Szlachetnej Paczki”

W weekend 10-11.12 odbył się Finał XXII edycji akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”, gdzie nie zabrakło naszej prusowskiej społeczności . To kolejny rok, gdzie dzięki hojności i szlachetnemu sercu naszych darczyńców, Pani Dominika – nasza podopieczna  – otrzymała najpotrzebniejsze rzeczy, które z przyczyn losowych były dla niej  marzeniem, a dzięki naszemu wsparciu okazały się zwykłymi dobrami materialnymi.

Pani Dominice, życzymy powodzenia w realizacji swoich planów życiowych, a naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy i liczymy na Was za rok.

Sylwia Jedziniak

 

 

 

2022.12.17

Paczki dla sosnowieckich Domów Dziecka

Szkolny Klub Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy uczestniczyli w zbiórce słodyczy do świątecznych paczek dla dzieci z naszych sosnowieckich Domów Dziecka.
Dzięki Wam udało się naszym wolontariuszkom przygotować 110 słodkich niespodzianek.

Czujemy już ducha zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

2022.12.05

Kawiarenka Mikołajkowa

5.12 w naszej szkole odbył się kiermasz ciast i ozdób świątecznych.  Zysk z tegorocznej akcji – 704 zł, zostanie przekazany na „ Adopcję Miłości” organizowaną przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

Jest to projekt, którego podstawowym celem jest zapewnianie edukacji ubogim dzieciom i młodzieży z różnych części świata.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej za bardzo duże zaangażowanie w akcję.

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest dzielenie się dobrem z innymi, szczególnie w okresie przedświątecznym, aby każdy mógł poczuć magię zbliżających się świąt.

 

2022.11.25

Adopcja wirtualna psa/kota

Jakiś czas temu przedstawiliśmy sunię (psa) Lamię oraz kotkę Kikę, których opiekunem poprzez adopcję wirtualną są uczniowie klasy II a SP wraz z wychowawcą i rodzicami.

Dziś chcielibyśmy przedstawić psa Rico,  ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu,  który dzięki wsparciu i empatii naszej szkolnej młodzieży, został od listopada 2022  również objęty wirtualną adopcją, a fizyczną opieką ze strony klasy III b SP. 

Rico to mały żywiołek. Uwielbia chodzić najlepiej biegać, jest ciekawy wszystkiego,  nie lubi siedzieć bezczynnie. Jest niedużym (do łydki) pieskiem o niezbyt długiej, ale gęstej sierści.  Jest czarny jak węgielek i ma radośnie rozmerdany ogonek. Bardzo potrzebuje domku, jego maleńka osóbka nie może się pogodzić z zamknięciem w ścianach schroniskowego boksu.  Rico jest aktywny na spacerku, interesuje się innymi pieskami, mniej zwraca uwagę  na ludzi. Potrzebuje opiekuna, który znajdzie dość czasu na spacery.

Nie może to być osoba o typowo siedzącym trybie życia.

 

 Uczniowie klasy III b SP, pasujący do opisu jako osoby żywiołowe, potrzebujące ruchu    i raczej stroniące od siedzącego trybu życia, póki Rico nie znajdzie opiekuna na stałe, będą jego tymczasowym opiekunem z ramienia SP 48 i będą w stałym kontakcie na temat jego losu.

W dniu 22.11. jako opiekunowie wirtualni, odwiedzili Rico po raz pierwszy.  Wspólnie spędzony czas na spacerze, zabawach  i pieszczotach, co pokazują zdjęcia, był lekcją dla naszej młodzieży  na temat obowiązków co do obecności zwierząt w naszym życiu i empatii do zwierząt, a dla Rico chwilą zapomnienia, że niestety jest  w schronisku.

Być może  już nie długo… być może ktoś z Państwa go adoptuje ?.

 

2022.11.23

Akcja „Wspomagamy psy ze schroniska dla  bezdomnych zwierząt” …

Nasza szkolna młodzież współpracując z Młodzieżową Radą Miasta, wspomogła koty z Fundacji Koty  do Adopcji „KOTłownia”, ale  nie zapomniała również  o psach ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu. W ten o to sposób, tym razem, nasi wolontariusze dotarli 22.11. z darami do schroniska, gdzie w zamian czekały na nich merdające ogonki psiaków stęsknionych za domem, odrobiną czułości , przytuleniem i pogłaskaniem.

 

 

 

 

2022.11.19

Koty z kotłowni

Kiedyś ktoś powiedział, że „… życie to nie biznes, a miłość nie jest umowa handlową… jeżeli chcesz coś komuś podarować, nie oczekuj wzajemności, podziękowań ani wdzięczności… jeżeli chcesz coś dać- to daj – jeżeli nie chcesz – nie dawaj . Jeżeli dajesz, żeby dostać coś w zamian, to prędzej czy  później na pewno będziesz rozczarowany i zamiast radości będziesz czuł żal…”   (cyt..J.M. Sailer)

 

Nasza społeczność szkolna  DAJE… BO CHCE DAWAĆ I CHCE POMAGAĆ!!!  W zamian oczekuję uśmiech i radość, a w tym przypadku merdającego ogonka na widok naszych wolontariuszy … 

 Podziękowanie sprawiło nam wielką radość ,lecz wisienką na torcie byłaby informacja , że któryś kotek, będący lokatorem KOTłowni – koty do adopcji, otrzymał kochającego opiekuna i dom.

2022.06.07

Szkolny wolontariat z wizytą w hospicjum

7 czerwca nasi wolontariusze, wraz z opiekunem Beatą Chylak i Panią Dyrektor Jolantą Kamińską- Sroką, uczestniczyli w obchodach jubileuszu 25-lecia Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu.

Gościem specjalnym był Janek Mela – polski podróżnik, który jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością zdobył dwa bieguny.  Janek bardzo ciekawie opowiadał o tym, że największe bariery są  w naszej głowie a nie w ciele oraz, ze należy podążać za marzeniami.

Podczas uroczystej gali nasza szkoła otrzymała podziękowanie za wieloletnie działania wolontaryjne w ramach kampanii  „Pola Nadziei”.

2022.03.25

Plecak dla uczniów z Ukrainy

Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu naszej społeczności szkolnej udało nam się zebrać mnóstwo zeszytów, przyborów szkolnych, plecaków, śniadaniówek, butelek na wodę.  Wszystko jest dostępne dla naszych nowych uczniów z Ukrainy w sekretariacie uczniowskim na parterze.  Prosimy  aby uczniowie przychodzili po odbiór rzeczy z wychowawcą klasy lub rodzicem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji

Beata Chylak i Sylwia Jedziniak

 

 

2022.03.10

Akcja krwiodawstwa
7 marca nasza pełnoletnia młodzież, wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariatu Beatą Chylak i trenerem Łukaszem Gajdą, udała się do oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Sosnowcu w celu oddania krwi. Mamy nadzieję, że w ten sposób możemy pomóc naszym potrzebującym rodakom a także wesprzeć stronę ukraińską.

 

2022.03.08

Wsparcie Ukrainy..

 

Szanowni Państwo, informacyjnie

W dniu 01.03 przekazaliśmy JUŻ zebrane od Państwa datki na wsparcie potrzebującym  z Ukrainy – bezpośrednio do polskiej rodziny (wskazanej przez koordynatora akcji z ramienia Urzędu Miasta) , która przyjęła matki z dziećmi z Ukrainy (przekazano artykuły medyczne oraz artykuły dla małych dzieci spożywcze, higieniczne i rzeczowe) oraz punktu odbioru, segregacji i wysyłki –

SP nr 4 w S-cu.

           Dnia 07.03 przekazaliśmy kolejną turę ofiarowanych przez Państwa datków na wsparcie potrzebującym z Ukrainy. Tym razem przekazaliśmy wszystkie artykuły spożywcze, higieniczne, kosmetyczne, chemiczne, gospodarcze, dziecięce itp. do Ustronia, gdzie w jednym z sanatoriów zakwaterowana jest 90-osobowa grupa dzieci z domów dziecka w wieku 5-17 lat, w tym osoby niepełnosprawne umysłowo i ruchowo. Kolejnym punktem przekazania naszego z kolei środków medycznych, był Szpital PZZOZ Czeladź/Będzin, gdzie organizowana jest zbiórka i transport pomocy medycznej dla medyków, którzy niosą pomoc żołnierzom i ludności cywilnej w Ukrainie.

Dziękujemy za mobilizację i wsparcie naszych sąsiadów w tym trudnym dla nich okresie.

Wsparcie  trwa nadal..

Jesteśmy dumni, że mamy takich empatycznych uczniów i rodziców.

 

 

2022.02. 11

„..Pomagając bezinteresownie czynimy świat lepszym miejscem…”

Dnia 05.02.2022 dzięki wspólnej zbiórce przekazaliśmy zebrane wody, chusteczki, nutricki do Szpitala PZZOZ Będzin/Czeladź. Zebrane datki, zostały przekazane na oddział Covid’owy dla osób potrzebujących / głównie nie mających kontaktu z rodziną ze względu na odległość i izolację.

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice, dziękujemy za wsparcie i liczymy na wsparcie w kolejnych akcjach. Pamiętajmy pomoc nie boli…

 

 

2022.02. 1

WOŚP

30 stycznia nasi wolontariusze kwestowali w jubileuszowym 30 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane w tym roku fundusze zostaną przeznaczone na dziecięcą okulistykę.  Niestety pandemia COVID sprawiła, że wielu wolontariuszy musiało pozostać w domu na kwarantannie.

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję : tym, którzy mimo trudnych warunków pogodowych kwestowali i tym, którzy z powodu pandemii nie mogli chodzić z puszkami ale wspierali nas swoją dobrą energią i otwartym sercem.

Beata Chylak

 

 

2022.01. 15

Kawiarenka Mikołajkowa znowu z nami !

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, 16 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował Kawiarenkę Mikołajkową. Można było spróbować mnóstwa cudownych wypieków oraz zakupić ozdoby świąteczne.  Udało się zebrać kwotę 585 zł, która zostanie przeznaczona dla Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu na zakup środków higienicznych.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym uczniom i rodzicom za tak duże zaangażowanie w przygotowanie kawiarenki.

 

2022.01.28

Paczki Mikołajkowe

Szkolny Klub Wolontariatu zapakował 173 paczki Mikołajkowe dla dzieci i młodzieży z 12 Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Katowicach.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za wsparcie naszej akcji.  Wasze zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania. Cieszymy się, że wspólnie możemy dzielić się dobrem w tym przedświątecznym okresie.

 

 

2022.01.28

 

 

Akcja charytatywna „ Nakręcamy się ..”

W dniu 28.01  wolontariusze z Fundacji SIEPOMAGA odebrali z ZSO nr 3 kolejną partię zebranych  przez społeczność prusowską nakrętek. W dniu tym również, społeczność naszej szkoły udowodniła, że nie jest obojętna wobec otaczającej nas rzeczywistości. Dla nas to nic, a dla podopiecznych fundacji, ogromna wartość. Warto zatem POMAGAĆ.

 

 

 

 

2021.12.20

Zbiórka zabawek

Dołączyliśmy do akcji Pomagamy! Używane zabawki Zbieramy! Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców , uczniów naszej szkoły i nauczycieli udało nam się zebrać  bardzo dużo zabawek, pluszaków, gier edukacyjnych, książek  i puzzli. Dzięki Wam trafią one do dzieci w różnym wieku i sprawią im wiele radości. Niech wywołają uśmiech na każdej obdarowanej buzi dziecka. Dodam, że wiele przyniesionych podarunków było kupionych specjalnie na akcję. Wspólnie z księdzem Bartoszem Janke zawieźliśmy podarunki do Stowarzyszenia Pomagamy Sercem-organizatora akcji! Miło nam było usłyszeć, że w Prusie jest wielu wolontariuszy i osób o wielkim sercu, które włączają się w zbiórki i akcje. Bardzo dziękuję Wszystkim za okazane wsparcie. Bez Waszej pomocy nic by się nie udało!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021.12.13

 

Finał Szlachetnej Paczki 2021r.

 

Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą.

Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.

(…cyt. Jan Paweł II…)

Kochani uczniowie, Szanowni Rodzice dziś wspólnie uczyniliśmy kolejny raz dobro drugiemu !!! Dziś, dzięki Wam   w naszej obdarowanej w ramach Szlachetnej Paczki „rodzinie” zagościł uśmiech, radość, nadzieja i przekonanie,   że są wśród nas życzliwi i pomocni ludzie, że dzięki wielkiemu sercu i chęci niesienia bezinteresownej pomocy  NIKT nie pozostaje sam !!!

Kochani uczniowie, Szanowni Rodzice dziś w finale Szlachetnej Paczki okazaliście ponownie ogrom swojego serca , udowodniliście , że nic i nikt nie jest Wam obojętny…

Wasza dobroć nie zna granic… Za co bardzo serdecznie dziękujemy !!!

 

W załączeniu protokół przekazanych datków / na Finał Szlachetnej Paczki dostarczono:

·         Zestaw mebli kuchennych  wraz ze zlewozmywakiem,

·         Kuchnia gazowa,

·         Pralka,

·         Komoda na odzież,

·         Dywan,

·         Oświetlenie pokojowe przysufitowe,

·         Telewizor 32 cali

Rzeczy są używane, planowane do wymiany ale w B. Dobrym stanie, które dostaną drugie życie.

Materiały szkolne

Zeszyty, Bloki, Nożyczki, Plecak, Przybory do pisania.

Wyposażenie mieszkania

2 koce, 2 komplety pościeli, 2 ręczniki, poduszka, komplet garnków, komplet sztućców, komplet talerzy-nowe,

Firany i zasłony używane.

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego

Mikrofalówka ( mało używana , w nieskazitelnym stanie).

Sprzęt elektroniczny niezbędny do nauki lub pracy zarobkowej

Laptop ( mało używany , w nieskazitelnym stanie)  + nowa torba na laptop i osprzęt, mini głośnik bezprzewodowy.

Inne potrzeby materialne

Aparat cyfrowy fotograficzny Nikon (mało używany , w nieskazitelnym stanie),

Śrubokręty, kombinerki, klucze,

Maszynka elektryczna do strzyżenia/golenia.

Szczególne upominki

Zestaw termoaktywny z ratownictwa medycznego ( bluza),

Zestaw opatrunkowy pierwszej pomocy w torbie oraz zapas opatrunkowy do apteczki,

Voucher na opłacony 3 dniowy (20 godz.) kurs Fotografii w Katowicach.

Obuwie

Nowe Tenisówki Big Star  oraz

Przekazano kartę upominkową zakupową do sklepu CCC , celem dobrowolnego zakupu obuwia

Odzież

Zgodnie z zapotrzebowaniem: kurtka wiosenno-jesienna, bluzy z kapturem, koszule, swetry, polówki, t-shirt – używane   i nowe,  skarpetki, bielizna-bokserki -nowe.

Żywność trwała

Herbata, herbata granulowana, sok do wody, kawa parzona i rozpuszczalna, cukier, mąka, olej, ryż, kasza, makaron, owoce i warzywa w puszkach, dżem, przetwory w słoikach – kompoty , konfitury, słodycze, ciastka , mleko w kartonie, gotowe dania na gorąco w słoikach, ryby, pasztet, szynki w puszce, nie sposób wymieniać.

Środki czystości

Mydło / żel myjący, szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, płyn do płukania, płyn do prania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, gąbki i ściereczki, środki czyszczące, odświeżacze powietrza. 

Dodatkowa prośba:

Chusteczki nawilżane, krem, ręczniki papierowe, maszynki do golenia, żel/pianka do golenia, woda toaletowa.

 

Przekazano również kartę upominkową zakupową do sklepu LIDL celem dobrowolnego zakupu artykułów krótkoterminowych bądź  indywidualnego zapotrzebowania.

 

                                                                                                                                                               Sylwia Jedziniak

Wolontariat szkolny

 

 

2021.12.07

W tym semestrze zakończyliśmy akcję społeczną „KOLOROWE KREDKI”- zbieramy kredki i pomagamy wyjątkowym i niesamowitym. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.  Kredki, które nie są wam już  potrzebne zyskają nowe życie. Nowe kredki, ołówki, piórniki, bloki rysunkowe, pisaki,  kolorowanki i materiały biurowe trafią do szpitali, szkół przyszpitalnych, świetlic  środowiskowych i fundacji wspierających dzieci.  Za pomoc w temperowaniu kredek szczególne podziękowania należą się klasie 3a SP. Dziękuję również uczniom, którzy zaoferowali swoją pomoc w czasie zajęć świetlicowych.
 
Do następnej akcji!

2021.11.15

„Razem pomagamy tym , którym zabrakło szczęścia  …”

 

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice,

Nasi mali wolontariusze klasy IIB SP48 Alan Szram, Natasza Pierzchała, Emilia Buszczyk z przyjemnością informują iż, wszelkie datki od Państwa przekazane dzieciom z Placówki Opiekuńczo-Wychowaczej nr 4  w Sosnowcu  zostały przekazane do rąk potrzebujących.

Radość wychowawców z w/w placówki a przede wszystkim dzieci  za okazaną pomoc ,  za  Wasze WIELKIE SERCA była ogromna.

Uczniowie naszych szkół SP 48 Mistrzostwa Sportowego oraz III LO Mistrzostwa Sportowego im. B.Prusa , kolejny raz udowodnili, że nie są obojętni wobec otaczającej nas rzeczywistości , bo LUBIĄ POMAGAĆ .

 

Razem jak widać Wielką mamy MOC !!!, zatem liczymy na pomoc w kolejnych akcjach

Sylwia Jedziniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021.10.08

„..Pomagając bezinteresownie czynimy świat lepszym miejscem…”

W dniu 27.09.2021 rozpoczęliśmy naszą bezinteresowną pomoc… i tak, dzięki naszej wspólnej zbiórce przekazaliśmy 6 dużych worków nakrętek plastikowych do Fundacji SIĘ POMAGA. Pieniążki uzyskane, zostaną przekazane na  konto małej Tosi.

Prace Wolontariatu w naszej szkole uważamy za rozpoczęte…

zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach. Pamiętajmy pomoc nie boli…

 

 

 

 

 

2021.04.18    

Akcja charytatywna – Pomagamy Kotom –  Zbiórka zabawek / koców / karmy itp. dla kotów  z kociarni „Kotłownia” w Sosnowcu, której inicjatywą jest Fundacja SosnoŚląskie koty  do adopcji w Sosnowcu.

 

Uczniowie naszych szkół SP 48 Mistrzostwa Sportowego oraz III LO Mistrzostwa Sportowego im.B.Prusa, do końca roku szkolnego byli aktywni w środowisku lokalnym i nie pozostali obojętni wobec potrzebujących pomocy. Tym razem na pomoc mogły liczyć bezdomne koty, którymi zajmuje się  Fundacja SosnoŚląskie koty do adopcji „KOTłownia” . 18.04.2021 mali wolontariusze z IB SP48 przekazali dzięki Wam, Drodzy Uczniowie oraz Państwu , Drodzy Rodzice, ogrom datków  kotom potrzebującym, w postaci karmy, podkładów, zabawek, drapaków, transporterów, środków higienicznych i innych niezbędnych do funkcjonowania schroniska w którym przebywają.

                                                                                                                          Dziękujemy z całego serca

 

 

 

 

16.04.2021

 

Akcja charytatywna

 

„Razem pomagamy tym , którym zabrakło szczęścia  …”

 

Uczniowie naszych szkół SP 48 Mistrzostwa Sportowego oraz III LO Mistrzostwa Sportowego im. B.Prusa, mimo kształcenia na odległość , mimo ograniczonych kontaktów interpersonalnych, spowodowanych obostrzeniami związanymi  z pandemią COVID-19, udowodnili, że nie są obojętni wobec otaczającej nas rzeczywistości , bo LUBIĄ POMAGAĆ .

Tym razem udowodnili, że nie jest im obojętny los mieszkańców Mieszkania Chronionego w Sosnowcu , los Starszych Panów będących pod opieką MOPS oraz Szlachetnej Paczki. Ich pomoc polegała na zorganizowaniu Szlachetnej Paczki polegającej na zbiórce potrzebnych artykułów gospodarstwa domowego, środków  do higieny osobistej , środków higienicznych oraz artykułów spożywczych, którą to Ci Panowie otrzymali tuż przed świętami Wielkanocnymi.

Radość za okazaną pomoc , za  Wasze WIELKIE SERCA była ogromna.

 

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice …

 Oto Podziękowanie za udział w XX edycji Szlachetnej Paczki  dla  Was, bo Dzięki Wam …

Razem Wielką mamy MOC !!!

Dziękujemy

 

 

 

 

19.02.2021

Akcja charytatywna – Otwórzcie Serca –

Zbiórka karmy oraz akcesoriów na rzecz bezdomnych zwierząt

ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu .

 

„Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie.” – W. Hugo

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 pokazali kolejny raz swoją solidarność  i zarówno uczniowie uczący się stacjonarnie tak i uczniowie na zdalnej nauce, mimo utrudnionego kontaktu  ze szkołą pokazali, jak wielkie serducho mają i że nie są obojętne im  losy bezdomnych zwierząt, o czym świadczy zbiórka  karmy i akcesoriów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt  w Sosnowcu. Dzięki szczodrości Naszych uczniów, ogony bezpańskich pupili w Schronisku były wysoko  w górze, kiedy  zobaczyły Naszą małą Wolontariuszkę z ogromem podarunków dla nich.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice oto dla Was !!! Podziękowanie  za  ogromne zaangażowanie  w pomoc psom i kotom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

 
 
 
 
 
 
Dziękujemy !
 
 
31.01.2021
Udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy 
W tym roku, z powodu pandemii, nasza szkoła nie była współorganizatorem akcji WOŚP.
Jednak byliśmy w stałym kontakcie ze Sztabem WOŚP, do którego odsyłaliśmy naszych uczniów chętnych do podtrzymania tej pięknej tradycji szkoły.  Wspólnie z orkiestrą gramy już ponad 20 lat. Dochód z akcji zostanie przekazany  dla oddziałów dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy. W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II b liceum Paulina Gębczyńska i Emilia Sikora.             
 
 
 
 

5.12.20220

Konkurs na najciekawszą prezentację o wolontariacie – 
– I miejsce Wiktoria Jakubczyk klasa 2b lo
– II miejsce Szymon Zięcina klas 1b lo

 

CZYM JEST WOLONTARIAT_ PREZENTACJA

 

 

 

 

 

 

2020.12.04   

Akcja charytatywna – Nie bądź obojętny-  Zbiórka zabawek / słodyczy itp. do paczek mikołajkowych dla dzieci z Domu Dziecka.

 

„Zadaniem serca jest kochać. Żołądek jest głodny, jeżeli mu nie dać pokarmu, jeżeli jest pusty i nie ma w nim jedzenia – a serce jest głodne i smutne, i pełne tęsknoty, jeśli nie ma w nim miłości.”, cyt, J.Korczak

Mimo trudnego  dla Nas wszystkich czasu jakim jest Pandemia  Covid-19 uczniowie SP 48 biorąc udział     w akcji „Nie bądź obojętny” udowodnili , że mają serca pełne i radosne  oraz przepełnione miłością do innych. Ich Miłość nie zna granic, pokazali, że nawet w tak trudnym okresie jak ograniczenie kontaktów z innymi do minimum EMPATIA jest na piedestale.

Wolontariusze przekazali dla dzieci z Domu Dziecka w Bytomiu ogrom datków zebranych przez uczniów SP48 – radość podopiecznych nie do opisania.

 

 

 

 

2020.10.22  

Akcja charytatywna – Nakręcamy się dla Oliwki –  Zbieramy kasztany i nakrętki –

         Aktywny udział w akcji, której inicjatywą jest siepomaga.pl/ oliwki , licytacji rycerzy Oliwii SMA1.

                     

Fundacja SiePomga.pl –

W jednej chwili zwykli uczniowie SP48 stali się rodziną walczącą o życie dziecka.

Uczniowie SP48 wzięli udział w akcji charytatywnej wspierającej małą Oliwię Hylę z Boguchwałowic polegającej na zbiórce kasztanów oraz nakrętek, z których dochód ze sprzedaży przeznaczono na zakup leku.

Diagnoza – SMA1 – najgorsza postać rdzeniowego zaniku mięśni. Choroba , która wydaje wyrok.

Rozpoczęła się dramatyczna walka z czasem o to, by ją powstrzymać!

Największą szansą dla Oliwki jest najdroższe leczenie świata, od niedawna dostępne w Polsce.

„…Zaczyna się  walka o cud – o terapię genową. Musimy wierzyć, że się uda…

Potrzebujemy całej armii dobrych aniołów, które zechcą uratować naszą córeczkę  – mówią rodzice Oliwki…”   I stało się, armia zebrana !!! a wśród aniołów Oliwki uczniowie SP48. 

 

 

 

 

 

2020.10.16 

Akcja  charytatywna  –  Pomagamy  Kotom  –   Zbiórka zabawek / koców / karmy  itp.  dla  kotów   z   kociarni   „Kotłownia”        w   Sosnowcu

Aktywny udział w akcji, której inicjatywą jest Fundacja SosnoŚląskie koty do adopcji w Sosnowcu

Fundacja SosnoŚląskie koty do adopcji „KOTłownia”

Dla NAS to tylko nazwa, ale za nią kryją się ludzie, dla których dobro zwierząt to podstawa działania.

Takimi ludźmi okazali się również  uczniowie SP 48 , którzy poprzez swoje hojne datki z miłości i  z chęci zapewnienia podopiecznym fundacji odrobiny szczęścia pokazali  jak kochają koty.

Podczas Akcji Charytatywnej uczniowie  SP 48 oddali ogrom swojego serducha dzięki któremu wolontariusze na ręce Fundacji złożyli zabawki dla kotów, koce, podkłady, drapaki, maty, karmę suchą i mokrą.