Szkolny Wolontariat

 Mottem naszej pracy są słowa Jana Pawła II:

Nie będzie lepszym światem i lepszym porządkiem życia społecznego taki porządek, który wartościom ludzkiego ducha nie daje pierwszeństwa. Pamiętajcie o tym dobrze wy wszyscy, którzy tak słusznie chcecie zmian prowadzących do lepszego i sprawiedliwszego społeczeństwa – wy młodzi, którzy słusznie wyrażacie sprzeciw wobec wszelkiej krzywdy, dyskryminacji, gwałtu, kaźni zadawanych ludziom. Pamiętajcie, że ład, którego pragniecie, jest ładem moralnym, i nie osiągniecie go inaczej, jak tylko zapewniając pierwszeństwo temu, co stanowi siłę ludzkiego ducha: sprawiedliwości, miłości, przyjaźni.”

Szkolny Klub Wolontariatu powstał w 2003 roku. Działamy w oparciu o autorski Program Pomocy Społecznej opracowany przez koordynatora klubu oraz kodeks etyczny wolontariusza. Głównym celem naszej działalności jest przygotowanie młodzieży do godnego życia w rodzinie i społeczeństwie poprzez naukę prawidłowych relacji międzyludzkich.

 

Nasze działania:

1) Organizujemy po moc dla uczniów naszej szkoły.

2) Działamy w środowisku lokalnym.

3) Uczestniczymy w akcjach ogólnopolskich.

4) Odpowiadamy na apele ogólnoświatowe.

5) Współpracujemy z wieloma organizacjami:

– Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy,

– Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym,

– Caritas Diecezji Sosnowieckiej,

– Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu,

– Fundacją „Pomóż i Ty”,

– Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Milowicach,

– Centrum Krwiodawstwa w Katowicach.

 

Wyróżnienia:

  1. Podziękowanie za pracę wolontarystyczną od Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach ogólnopolskiego konkursu „Barwy wolontariatu”.
  2. Podziękowanie dla wolontariuszy od Prezydenta Miasta za pracę dla Hospicjum św. Tomasza Apostoła.
  3. Zwycięstwo w szkolnym konkursie „Warto być dobrym” organizowanym przez stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”.
  4. Certyfikat Szkoły Zaangażowanej Społecznie za udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno – społecznym „Biznes Klasa UNICEF ”.
  5. „Lider dobroczynności” – wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi dla Liceów Ogólnokształcących województwa śląskiego.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu:

Wioletta Różyc

Sylwia Jedziniak

Beata Chylak (koordynator)

 

 

 

 

 

 

 

kodeks_wolontariusza 

 

 

Akcje charytatywne

 

 

12.06.2024

Koncert  Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu

12 czerwca nasi uczniowie zaprezentowali  podopiecznym sosnowieckiego hospicjum występ wokalno – taneczny z przesłaniem: „Dobre słowo nic nie kosztuje a jest najpiękniejszym darem”.

W ten sposób chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że dobre słowa niosą nadzieję, otuchę, wsparcie i radość, rozwijając wzajemną życzliwość oraz docenianie siebie i innych.

Przekazaliśmy także zebrane przez naszych uczniów przedmioty do hospicyjnego sklepu charytatywnego, który znajduje się w „Plastrach Miodu”.

Po występie w hospicjum grupa wolontariuszy została zaproszona na słodki poczęstunek w ramach podziękowania za ich pracę na rzecz innych, za co dziękujemy Radzie Rodziców.

 

 

 

 

08.06.2024

Pomagamy Afryce

W ramach pomocy dla najbiedniejszych rejonów Afryki  przeprowadziliśmy w naszej szkole dobroczynny recykling. Zebraliśmy łącznie około 250 kg używanych ubrań, butów, akcesoriów, tekstyliów i zabawek. Mamy nadzieję, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej uda się uratować życie przynajmniej kilku noworodków w Republice Środkowoafrykańskiej.

Zebraliśmy także około 60 kg baterii na budowę studni w Czadzie. Przy okazji tej akcji zwróciliśmy uwagę naszej młodzieży na olbrzymi problem z dostępem do wody pitnej w niektórych rejonach świata oraz na  potrzebę oszczędzania tego niezwykle cennego i niezbędnego do życia surowca.

Zdecydowaliśmy się na udział w akcji z kilku powodów: uwrażliwiamy dzieci i młodzież na problemy drugiego człowieka, pomagamy środowisku naturalnemu, zwracamy uwagę na ekologię i zagrożenia współczesnego świata. Staramy się aby jak najmniej rzeczy trafiało na wysypiska śmieci.  Przekazaliśmy to, co nie jest nam już potrzebne na ręce fundacji Missio Cordis , która przekaże dobro dalej.

 

2024.06.04

Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim

4 czerwca przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym w siedzibie Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu. Bohaterem spotkania był znany polski reżyser Krzysztof Zanussi. Gość opowiadał o swojej twórczości filmowej, przybliżył historię rodziny, w humorystyczny sposób przedstawiał ciekawostki ze swojego życia.

Wywiad z reżyserem prowadziła Barbara Gruszka – Zych autorka wielu książek, których jednym z bohaterów jest właśnie Krzysztof Zanussi. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek z autografem reżysera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2024.02.13

WOŚP

Tradycyjnie młodzież z naszego liceum kwestowała na ulicach miasta dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki  nim nasza szkoła zebrała kwotę 5481,19 zł.

Tegoroczny finał dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Wszystkim wolontariuszom, którzy reprezentowali nasza szkołę serdecznie dziękuję za wielkie serce, zaangażowanie i pozytywną energię.

Koordynator wolontariatu Beata Chylak

 

2023.12.13

Kawiarenka Mikołajkowa

6 grudnia, tradycyjnie jak co roku, Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował w szkole Kawiarenkę Mikołajkową.  Zebraliśmy kwotę 910 zł, którą przeznaczymy na działalność Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu.  Tegoroczne zaangażowanie naszej społeczności szkolnej było olbrzymie, za co z całego serca dziękujemy.  Wszystkie słodkości, których nie sprzedaliśmy zostały przekazane do sosnowieckiego hospicjum oraz do Domu Matki i Dziecka Caritas. Mam nadzieję, że sprawiliśmy miłą niespodziankę podopiecznym tych instytucji.

 

2023.03.16

Nasz szkoła przystąpiła do projektu zbieramtowszkole.pl

W ramach  „pomagania bez pieniędzy”, obecnie zbieramy przedmioty w dwóch kategoriach

  • Srebrnego złomu – nie wartych reperowania urwanych łańcuszków i bransoletek, kolczyków bez pary, pierścionków bez oczka
  • Dobrych monet – pieniędzy z całego świata, bez różnicy czy aktualnie używanych czy wycofanych z obiegu, które często zalegają w domu bez możliwości ich wykorzystania

Wszystkie te przedmioty zostaną poddane „dobroczynnemu recyklingowi”.  Zysk z akcji zostanie przekazany na  pomoc rozwojową dla  najbiedniejszych krajów w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej.

Akcja trwa do końca marca. Proszę wszystko przynosić do sali 66 do B. Chylak

srebro_plakat_A3 monety_plakat_a3_2

 

2023.01.29

WOŚP

W niedzielę 29 stycznia nasi wolontariusze kwestowali w trakcie 31 Finału WOŚP.

Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem :

„ Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”

Mimo dużego chłodu nasi uczniowie dali radę, bo mają gorące serca.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękuję za udział w akcji.

2022.12.20

Finał „Szlachetnej Paczki”

W weekend 10-11.12 odbył się Finał XXII edycji akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”, gdzie nie zabrakło naszej prusowskiej społeczności . To kolejny rok, gdzie dzięki hojności i szlachetnemu sercu naszych darczyńców, Pani Dominika – nasza podopieczna  – otrzymała najpotrzebniejsze rzeczy, które z przyczyn losowych były dla niej  marzeniem, a dzięki naszemu wsparciu okazały się zwykłymi dobrami materialnymi.

Pani Dominice, życzymy powodzenia w realizacji swoich planów życiowych, a naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy i liczymy na Was za rok.

Sylwia Jedziniak

 

 

 

2022.12.17

Paczki dla sosnowieckich Domów Dziecka

Szkolny Klub Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy uczestniczyli w zbiórce słodyczy do świątecznych paczek dla dzieci z naszych sosnowieckich Domów Dziecka.
Dzięki Wam udało się naszym wolontariuszkom przygotować 110 słodkich niespodzianek.

Czujemy już ducha zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

2022.12.05

Kawiarenka Mikołajkowa

5.12 w naszej szkole odbył się kiermasz ciast i ozdób świątecznych.  Zysk z tegorocznej akcji – 704 zł, zostanie przekazany na „ Adopcję Miłości” organizowaną przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

Jest to projekt, którego podstawowym celem jest zapewnianie edukacji ubogim dzieciom i młodzieży z różnych części świata.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej za bardzo duże zaangażowanie w akcję.

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest dzielenie się dobrem z innymi, szczególnie w okresie przedświątecznym, aby każdy mógł poczuć magię zbliżających się świąt.

 

2022.11.25

Adopcja wirtualna psa/kota

Jakiś czas temu przedstawiliśmy sunię (psa) Lamię oraz kotkę Kikę, których opiekunem poprzez adopcję wirtualną są uczniowie klasy II a SP wraz z wychowawcą i rodzicami.

Dziś chcielibyśmy przedstawić psa Rico,  ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu,  który dzięki wsparciu i empatii naszej szkolnej młodzieży, został od listopada 2022  również objęty wirtualną adopcją, a fizyczną opieką ze strony klasy III b SP. 

Rico to mały żywiołek. Uwielbia chodzić najlepiej biegać, jest ciekawy wszystkiego,  nie lubi siedzieć bezczynnie. Jest niedużym (do łydki) pieskiem o niezbyt długiej, ale gęstej sierści.  Jest czarny jak węgielek i ma radośnie rozmerdany ogonek. Bardzo potrzebuje domku, jego maleńka osóbka nie może się pogodzić z zamknięciem w ścianach schroniskowego boksu.  Rico jest aktywny na spacerku, interesuje się innymi pieskami, mniej zwraca uwagę  na ludzi. Potrzebuje opiekuna, który znajdzie dość czasu na spacery.

Nie może to być osoba o typowo siedzącym trybie życia.

 

 Uczniowie klasy III b SP, pasujący do opisu jako osoby żywiołowe, potrzebujące ruchu    i raczej stroniące od siedzącego trybu życia, póki Rico nie znajdzie opiekuna na stałe, będą jego tymczasowym opiekunem z ramienia SP 48 i będą w stałym kontakcie na temat jego losu.

W dniu 22.11. jako opiekunowie wirtualni, odwiedzili Rico po raz pierwszy.  Wspólnie spędzony czas na spacerze, zabawach  i pieszczotach, co pokazują zdjęcia, był lekcją dla naszej młodzieży  na temat obowiązków co do obecności zwierząt w naszym życiu i empatii do zwierząt, a dla Rico chwilą zapomnienia, że niestety jest  w schronisku.

Być może  już nie długo… być może ktoś z Państwa go adoptuje ?.

 

2022.11.23

Akcja „Wspomagamy psy ze schroniska dla  bezdomnych zwierząt” …

Nasza szkolna młodzież współpracując z Młodzieżową Radą Miasta, wspomogła koty z Fundacji Koty  do Adopcji „KOTłownia”, ale  nie zapomniała również  o psach ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu. W ten o to sposób, tym razem, nasi wolontariusze dotarli 22.11. z darami do schroniska, gdzie w zamian czekały na nich merdające ogonki psiaków stęsknionych za domem, odrobiną czułości , przytuleniem i pogłaskaniem.

 

 

 

 

2022.11.19

Koty z kotłowni

Kiedyś ktoś powiedział, że „… życie to nie biznes, a miłość nie jest umowa handlową… jeżeli chcesz coś komuś podarować, nie oczekuj wzajemności, podziękowań ani wdzięczności… jeżeli chcesz coś dać- to daj – jeżeli nie chcesz – nie dawaj . Jeżeli dajesz, żeby dostać coś w zamian, to prędzej czy  później na pewno będziesz rozczarowany i zamiast radości będziesz czuł żal…”   (cyt..J.M. Sailer)

 

Nasza społeczność szkolna  DAJE… BO CHCE DAWAĆ I CHCE POMAGAĆ!!!  W zamian oczekuję uśmiech i radość, a w tym przypadku merdającego ogonka na widok naszych wolontariuszy … 

 Podziękowanie sprawiło nam wielką radość ,lecz wisienką na torcie byłaby informacja , że któryś kotek, będący lokatorem KOTłowni – koty do adopcji, otrzymał kochającego opiekuna i dom.

2022.06.07

Szkolny wolontariat z wizytą w hospicjum

7 czerwca nasi wolontariusze, wraz z opiekunem Beatą Chylak i Panią Dyrektor Jolantą Kamińską- Sroką, uczestniczyli w obchodach jubileuszu 25-lecia Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu.

Gościem specjalnym był Janek Mela – polski podróżnik, który jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością zdobył dwa bieguny.  Janek bardzo ciekawie opowiadał o tym, że największe bariery są  w naszej głowie a nie w ciele oraz, ze należy podążać za marzeniami.

Podczas uroczystej gali nasza szkoła otrzymała podziękowanie za wieloletnie działania wolontaryjne w ramach kampanii  „Pola Nadziei”.

2022.03.25

Plecak dla uczniów z Ukrainy

Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu naszej społeczności szkolnej udało nam się zebrać mnóstwo zeszytów, przyborów szkolnych, plecaków, śniadaniówek, butelek na wodę.  Wszystko jest dostępne dla naszych nowych uczniów z Ukrainy w sekretariacie uczniowskim na parterze.  Prosimy  aby uczniowie przychodzili po odbiór rzeczy z wychowawcą klasy lub rodzicem.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji

Beata Chylak i Sylwia Jedziniak

 

 

2022.03.10

Akcja krwiodawstwa
7 marca nasza pełnoletnia młodzież, wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariatu Beatą Chylak i trenerem Łukaszem Gajdą, udała się do oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Sosnowcu w celu oddania krwi. Mamy nadzieję, że w ten sposób możemy pomóc naszym potrzebującym rodakom a także wesprzeć stronę ukraińską.

 

2022.03.08

Wsparcie Ukrainy..

 

Szanowni Państwo, informacyjnie

W dniu 01.03 przekazaliśmy JUŻ zebrane od Państwa datki na wsparcie potrzebującym  z Ukrainy – bezpośrednio do polskiej rodziny (wskazanej przez koordynatora akcji z ramienia Urzędu Miasta) , która przyjęła matki z dziećmi z Ukrainy (przekazano artykuły medyczne oraz artykuły dla małych dzieci spożywcze, higieniczne i rzeczowe) oraz punktu odbioru, segregacji i wysyłki –

SP nr 4 w S-cu.

           Dnia 07.03 przekazaliśmy kolejną turę ofiarowanych przez Państwa datków na wsparcie potrzebującym z Ukrainy. Tym razem przekazaliśmy wszystkie artykuły spożywcze, higieniczne, kosmetyczne, chemiczne, gospodarcze, dziecięce itp. do Ustronia, gdzie w jednym z sanatoriów zakwaterowana jest 90-osobowa grupa dzieci z domów dziecka w wieku 5-17 lat, w tym osoby niepełnosprawne umysłowo i ruchowo. Kolejnym punktem przekazania naszego z kolei środków medycznych, był Szpital PZZOZ Czeladź/Będzin, gdzie organizowana jest zbiórka i transport pomocy medycznej dla medyków, którzy niosą pomoc żołnierzom i ludności cywilnej w Ukrainie.

Dziękujemy za mobilizację i wsparcie naszych sąsiadów w tym trudnym dla nich okresie.

Wsparcie  trwa nadal..

Jesteśmy dumni, że mamy takich empatycznych uczniów i rodziców.

 

 

2022.02. 11

„..Pomagając bezinteresownie czynimy świat lepszym miejscem…”

Dnia 05.02.2022 dzięki wspólnej zbiórce przekazaliśmy zebrane wody, chusteczki, nutricki do Szpitala PZZOZ Będzin/Czeladź. Zebrane datki, zostały przekazane na oddział Covid’owy dla osób potrzebujących / głównie nie mających kontaktu z rodziną ze względu na odległość i izolację.

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice, dziękujemy za wsparcie i liczymy na wsparcie w kolejnych akcjach. Pamiętajmy pomoc nie boli…

 

 

2022.02. 1

WOŚP

30 stycznia nasi wolontariusze kwestowali w jubileuszowym 30 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane w tym roku fundusze zostaną przeznaczone na dziecięcą okulistykę.  Niestety pandemia COVID sprawiła, że wielu wolontariuszy musiało pozostać w domu na kwarantannie.

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję : tym, którzy mimo trudnych warunków pogodowych kwestowali i tym, którzy z powodu pandemii nie mogli chodzić z puszkami ale wspierali nas swoją dobrą energią i otwartym sercem.

Beata Chylak

 

 

2022.01. 15

Kawiarenka Mikołajkowa znowu z nami !

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, 16 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował Kawiarenkę Mikołajkową. Można było spróbować mnóstwa cudownych wypieków oraz zakupić ozdoby świąteczne.  Udało się zebrać kwotę 585 zł, która zostanie przeznaczona dla Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu na zakup środków higienicznych.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym uczniom i rodzicom za tak duże zaangażowanie w przygotowanie kawiarenki.

 

2022.01.28

Paczki Mikołajkowe

Szkolny Klub Wolontariatu zapakował 173 paczki Mikołajkowe dla dzieci i młodzieży z 12 Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Katowicach.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za wsparcie naszej akcji.  Wasze zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania. Cieszymy się, że wspólnie możemy dzielić się dobrem w tym przedświątecznym okresie.

 

 

2022.01.28

 

 

Akcja charytatywna „ Nakręcamy się ..”

W dniu 28.01  wolontariusze z Fundacji SIEPOMAGA odebrali z ZSO nr 3 kolejną partię zebranych  przez społeczność prusowską nakrętek. W dniu tym również, społeczność naszej szkoły udowodniła, że nie jest obojętna wobec otaczającej nas rzeczywistości. Dla nas to nic, a dla podopiecznych fundacji, ogromna wartość. Warto zatem POMAGAĆ.