EUROPEJSKIM DNIEM WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

Powiększ obraz

W związku z tym, że 18 listopada jest Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach

w dniu 21.11.2017 r. studentki Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poprowadziły w naszej szkole wykłady na ten temat dla klas IIcg, Ia LO i IIa LO.

Uczniowie dowiedzieli się, że antybiotyki to substancje wytwarzane przez mikroorganizmy                 działające bakteriobójczo.  Okazało się, że bakterie mają dwa oblicza: negatywne, bo mogą powodować wiele groźnych chorób takich jak: trąd, salmonelloza, choroba wrzodowa oraz dobre: bo część z nich jest dla nas pożyteczna: oczyszcza ścieki, bierze udział w syntezie witamin, bakterie mlekowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu spożywczego. Inne gatunki znajdują szerokie zastosowanie w badaniach naukowych np. są popularnym narzędziem w produkcji roślin transgenicznych lub produkują związki hamujące namnażanie innych bakterii-antybiotyki (np. tetracyklinę, streptomycynę). Alcanivorax borkumensis to specyficzny gatunek bakterii rozkładających ropę naftową.

Podstawowym problemem współczesnej medycyny i farmacji jest nagminne stosowanie kuracji antybiotykowej w leczeniu chorób, nie tylko bakteryjnych. W wyniku czego powstają mikroby odporne na antybiotyki. Istnieją już szczepy bakterii opornych na antybiotyki wśród: gronkowców złocistych, pałeczek ropy błękitnej, prątków gruźlicy.                                              Można sprawdzać skuteczność antybiotyków wykonując badanie mikrobiologiczne tzw. antybiogramem.

Bakterie mają zdolność bronienia się przed antybiotykami np. zmieniają budowę komórki, modyfikują ścianę komórkową, produkują enzymy niszczące cząsteczki antybiotyku. Antybiotyki nie leczą chorób wywołanych przez wirusy. Wirusy to kompleksy cząsteczek organicznych, które nie posiadają struktury komórkowej i nie wykazują czynności życiowych.

Antybiotykoterapia związana jest z zastosowaniem rygorów: przestrzegania ustalonych przez lekarza dawek, regularnego ich przyjmowania, zastosowania pełnej kuracji. Antybiotyki to najważniejszy wynalazek XX w. Uczniowie dowiedzieli się też, że z powodu lekoopornych bakterii w Polsce umiera rocznie ok.20-30 tys osób. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat antybiotykoterapii.

 

Uczestnicy wykładu nauczyli się też jak zgodnie z zasadami antyseptyki zależy myć codziennie ręce.

 

Czekamy na kolejne ciekawe tematy!!!