Szkolny Wolontariat

 Mottem naszej pracy są słowa Jana Pawła II:

Nie będzie lepszym światem i lepszym porządkiem życia społecznego taki porządek, który wartościom ludzkiego ducha nie daje pierwszeństwa. Pamiętajcie o tym dobrze wy wszyscy, którzy tak słusznie chcecie zmian prowadzących do lepszego i sprawiedliwszego społeczeństwa – wy młodzi, którzy słusznie wyrażacie sprzeciw wobec wszelkiej krzywdy, dyskryminacji, gwałtu, kaźni zadawanych ludziom. Pamiętajcie, że ład, którego pragniecie, jest ładem moralnym, i nie osiągniecie go inaczej, jak tylko zapewniając pierwszeństwo temu, co stanowi siłę ludzkiego ducha: sprawiedliwości, miłości, przyjaźni.”

Szkolny Klub Wolontariatu powstał w 2003 roku. Działamy w oparciu o autorski Program Pomocy Społecznej opracowany przez koordynatora klubu oraz kodeks etyczny wolontariusza. Głównym celem naszej działalności jest przygotowanie młodzieży do godnego życia w rodzinie i społeczeństwie poprzez naukę prawidłowych relacji międzyludzkich.

 

Nasze działania:

1) Organizujemy po moc dla uczniów naszej szkoły.

2) Działamy w środowisku lokalnym.

3) Uczestniczymy w akcjach ogólnopolskich.

4) Odpowiadamy na apele ogólnoświatowe.

5) Współpracujemy z wieloma organizacjami:

– Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy,

– Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym,

– Caritas Diecezji Sosnowieckiej,

– Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu,

– Fundacją „Pomóż i Ty”,

– Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Milowicach,

– Centrum Krwiodawstwa w Katowicach.

 

Wyróżnienia:

  1. Podziękowanie za pracę wolontarystyczną od Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach ogólnopolskiego konkursu „Barwy wolontariatu”.
  2. Podziękowanie dla wolontariuszy od Prezydenta Miasta za pracę dla Hospicjum św. Tomasza Apostoła.
  3. Zwycięstwo w szkolnym konkursie „Warto być dobrym” organizowanym przez stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”.
  4. Certyfikat Szkoły Zaangażowanej Społecznie za udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno – społecznym „Biznes Klasa UNICEF ”.
  5. „Lider dobroczynności” – wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi dla Liceów Ogólnokształcących województwa śląskiego.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu:

Wioletta Różyc

Sylwia Jedziniak

Beata Chylak (koordynator)

 

 

 

 

 

 

 

kodeks_wolontariusza 

 

 

Akcje charytatywne

 

2021.11.15

„Razem pomagamy tym , którym zabrakło szczęścia  …”

 

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice,

Nasi mali wolontariusze klasy IIB SP48 Alan Szram, Natasza Pierzchała, Emilia Buszczyk z przyjemnością informują iż, wszelkie datki od Państwa przekazane dzieciom z Placówki Opiekuńczo-Wychowaczej nr 4  w Sosnowcu  zostały przekazane do rąk potrzebujących.

Radość wychowawców z w/w placówki a przede wszystkim dzieci  za okazaną pomoc ,  za  Wasze WIELKIE SERCA była ogromna.

Uczniowie naszych szkół SP 48 Mistrzostwa Sportowego oraz III LO Mistrzostwa Sportowego im. B.Prusa , kolejny raz udowodnili, że nie są obojętni wobec otaczającej nas rzeczywistości , bo LUBIĄ POMAGAĆ .

 

Razem jak widać Wielką mamy MOC !!!, zatem liczymy na pomoc w kolejnych akcjach

Sylwia Jedziniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021.10.08

„..Pomagając bezinteresownie czynimy świat lepszym miejscem…”

W dniu 27.09.2021 rozpoczęliśmy naszą bezinteresowną pomoc… i tak, dzięki naszej wspólnej zbiórce przekazaliśmy 6 dużych worków nakrętek plastikowych do Fundacji SIĘ POMAGA. Pieniążki uzyskane, zostaną przekazane na  konto małej Tosi.

Prace Wolontariatu w naszej szkole uważamy za rozpoczęte…

zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach. Pamiętajmy pomoc nie boli…

 

 

 

 

 

2021.04.18    

Akcja charytatywna – Pomagamy Kotom –  Zbiórka zabawek / koców / karmy itp. dla kotów  z kociarni „Kotłownia” w Sosnowcu, której inicjatywą jest Fundacja SosnoŚląskie koty  do adopcji w Sosnowcu.

 

Uczniowie naszych szkół SP 48 Mistrzostwa Sportowego oraz III LO Mistrzostwa Sportowego im.B.Prusa, do końca roku szkolnego byli aktywni w środowisku lokalnym i nie pozostali obojętni wobec potrzebujących pomocy. Tym razem na pomoc mogły liczyć bezdomne koty, którymi zajmuje się  Fundacja SosnoŚląskie koty do adopcji „KOTłownia” . 18.04.2021 mali wolontariusze z IB SP48 przekazali dzięki Wam, Drodzy Uczniowie oraz Państwu , Drodzy Rodzice, ogrom datków  kotom potrzebującym, w postaci karmy, podkładów, zabawek, drapaków, transporterów, środków higienicznych i innych niezbędnych do funkcjonowania schroniska w którym przebywają.

                                                                                                                          Dziękujemy z całego serca

 

 

 

 

16.04.2021

 

Akcja charytatywna

 

„Razem pomagamy tym , którym zabrakło szczęścia  …”

 

Uczniowie naszych szkół SP 48 Mistrzostwa Sportowego oraz III LO Mistrzostwa Sportowego im. B.Prusa, mimo kształcenia na odległość , mimo ograniczonych kontaktów interpersonalnych, spowodowanych obostrzeniami związanymi  z pandemią COVID-19, udowodnili, że nie są obojętni wobec otaczającej nas rzeczywistości , bo LUBIĄ POMAGAĆ .

Tym razem udowodnili, że nie jest im obojętny los mieszkańców Mieszkania Chronionego w Sosnowcu , los Starszych Panów będących pod opieką MOPS oraz Szlachetnej Paczki. Ich pomoc polegała na zorganizowaniu Szlachetnej Paczki polegającej na zbiórce potrzebnych artykułów gospodarstwa domowego, środków  do higieny osobistej , środków higienicznych oraz artykułów spożywczych, którą to Ci Panowie otrzymali tuż przed świętami Wielkanocnymi.

Radość za okazaną pomoc , za  Wasze WIELKIE SERCA była ogromna.

 

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice …

 Oto Podziękowanie za udział w XX edycji Szlachetnej Paczki  dla  Was, bo Dzięki Wam …

Razem Wielką mamy MOC !!!

Dziękujemy

 

 

 

 

19.02.2021

Akcja charytatywna – Otwórzcie Serca –

Zbiórka karmy oraz akcesoriów na rzecz bezdomnych zwierząt

ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu .

 

„Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie.” – W. Hugo

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 pokazali kolejny raz swoją solidarność  i zarówno uczniowie uczący się stacjonarnie tak i uczniowie na zdalnej nauce, mimo utrudnionego kontaktu  ze szkołą pokazali, jak wielkie serducho mają i że nie są obojętne im  losy bezdomnych zwierząt, o czym świadczy zbiórka  karmy i akcesoriów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt  w Sosnowcu. Dzięki szczodrości Naszych uczniów, ogony bezpańskich pupili w Schronisku były wysoko  w górze, kiedy  zobaczyły Naszą małą Wolontariuszkę z ogromem podarunków dla nich.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice oto dla Was !!! Podziękowanie  za  ogromne zaangażowanie  w pomoc psom i kotom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

 
 
 
 
 
 
Dziękujemy !
 
 
31.01.2021
Udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy 
W tym roku, z powodu pandemii, nasza szkoła nie była współorganizatorem akcji WOŚP.
Jednak byliśmy w stałym kontakcie ze Sztabem WOŚP, do którego odsyłaliśmy naszych uczniów chętnych do podtrzymania tej pięknej tradycji szkoły.  Wspólnie z orkiestrą gramy już ponad 20 lat. Dochód z akcji zostanie przekazany  dla oddziałów dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy. W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II b liceum Paulina Gębczyńska i Emilia Sikora.             
 
 
 
 

5.12.20220

Konkurs na najciekawszą prezentację o wolontariacie – 
– I miejsce Wiktoria Jakubczyk klasa 2b lo
– II miejsce Szymon Zięcina klas 1b lo

 

CZYM JEST WOLONTARIAT_ PREZENTACJA

 

 

 

 

 

 

2020.12.04   

Akcja charytatywna – Nie bądź obojętny-  Zbiórka zabawek / słodyczy itp. do paczek mikołajkowych dla dzieci z Domu Dziecka.

 

„Zadaniem serca jest kochać. Żołądek jest głodny, jeżeli mu nie dać pokarmu, jeżeli jest pusty i nie ma w nim jedzenia – a serce jest głodne i smutne, i pełne tęsknoty, jeśli nie ma w nim miłości.”, cyt, J.Korczak

Mimo trudnego  dla Nas wszystkich czasu jakim jest Pandemia  Covid-19 uczniowie SP 48 biorąc udział     w akcji „Nie bądź obojętny” udowodnili , że mają serca pełne i radosne  oraz przepełnione miłością do innych. Ich Miłość nie zna granic, pokazali, że nawet w tak trudnym okresie jak ograniczenie kontaktów z innymi do minimum EMPATIA jest na piedestale.

Wolontariusze przekazali dla dzieci z Domu Dziecka w Bytomiu ogrom datków zebranych przez uczniów SP48 – radość podopiecznych nie do opisania.

 

 

 

 

2020.10.22  

Akcja charytatywna – Nakręcamy się dla Oliwki –  Zbieramy kasztany i nakrętki –

         Aktywny udział w akcji, której inicjatywą jest siepomaga.pl/ oliwki , licytacji rycerzy Oliwii SMA1.

                     

Fundacja SiePomga.pl –

W jednej chwili zwykli uczniowie SP48 stali się rodziną walczącą o życie dziecka.

Uczniowie SP48 wzięli udział w akcji charytatywnej wspierającej małą Oliwię Hylę z Boguchwałowic polegającej na zbiórce kasztanów oraz nakrętek, z których dochód ze sprzedaży przeznaczono na zakup leku.

Diagnoza – SMA1 – najgorsza postać rdzeniowego zaniku mięśni. Choroba , która wydaje wyrok.

Rozpoczęła się dramatyczna walka z czasem o to, by ją powstrzymać!

Największą szansą dla Oliwki jest najdroższe leczenie świata, od niedawna dostępne w Polsce.

„…Zaczyna się  walka o cud – o terapię genową. Musimy wierzyć, że się uda…

Potrzebujemy całej armii dobrych aniołów, które zechcą uratować naszą córeczkę  – mówią rodzice Oliwki…”   I stało się, armia zebrana !!! a wśród aniołów Oliwki uczniowie SP48. 

 

 

 

 

 

2020.10.16 

Akcja  charytatywna  –  Pomagamy  Kotom  –   Zbiórka zabawek / koców / karmy  itp.  dla  kotów   z   kociarni   „Kotłownia”        w   Sosnowcu

Aktywny udział w akcji, której inicjatywą jest Fundacja SosnoŚląskie koty do adopcji w Sosnowcu

Fundacja SosnoŚląskie koty do adopcji „KOTłownia”

Dla NAS to tylko nazwa, ale za nią kryją się ludzie, dla których dobro zwierząt to podstawa działania.

Takimi ludźmi okazali się również  uczniowie SP 48 , którzy poprzez swoje hojne datki z miłości i  z chęci zapewnienia podopiecznym fundacji odrobiny szczęścia pokazali  jak kochają koty.

Podczas Akcji Charytatywnej uczniowie  SP 48 oddali ogrom swojego serducha dzięki któremu wolontariusze na ręce Fundacji złożyli zabawki dla kotów, koce, podkłady, drapaki, maty, karmę suchą i mokrą.